O CPK z mieszkańcami. Wild w Baranowie

24 maja 2018 11:29
8 komentarzy
Pięć godzin trwało emocjonalne spotkanie wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda z wójtem i mieszkańcami gminy Baranów, na obszarze której ma powstać Centralny Port Komunikacyjny (CPK).
Reklama
Wczorajsze (23.05) spotkanie pełnomocnika ds. CPK z mieszkańcami i wójtem gminy Baranów odbyło się w remizie. Była to już druga wizyta przedstawicieli rządu w Baranowie w tej sprawie. Po pierwszej, w dniu 18 kwietnia br., kiedy pełnomocnika ds. CPK reprezentował Marcel Klinowski, Rada Gminy zdecydowała o referendum ws. CPK, które odbędzie się 17 czerwca br. W odróżnieniu od zebrania kwietniowego, wiceminister Wild przywiózł wczoraj do Baranowa więcej konkretów, które miały zapewne uspokoić nastroje licznie zebranych mieszkańców.


Po pierwsze został przedstawiony obszar wyznaczony pod inwestycję CPK i określono też jego powierzchnię. I tak teren o wielkości ponad 66 kilometrów kwadratowych, będzie składał się z ziem położonych w granicach 3 gmin: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki (powiat żyrardowski). Teren ten znajdzie się w obrębie ograniczonym przez rzekę Pisią, autostradę A2 i drogę krajową nr 50.

- To jest maksymalny obszar, z którego zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje – stwierdził Wild. Jak wyjaśnił, poza tym obszarem nie przewiduje się działań inwestycyjnych. Na tej powierzchni zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje, na których będzie prowadzone postępowanie środowiskowe.

Po drugie Wild zapewniał, że nieruchomości potrzebne pod budowę CPK nie będą wyceniane według stosunkowo niskiej wartości, jaka osiągają grunty rolne. Minimalna cena za ziemię ma wynosić ponad 35 zł za metr kwadratowy, co jest kwotą porównywalną do odszkodowań płaconych przy budowie autostrad. Pełnomocnik zauważył również, że osobom chcącym kontynuować działalność rolniczą zostanie zapewniona taka możliwość poprzez przeniesienie ich gospodarstw w inne miejsca.

Po trzecie wiceminister przestawił mieszkańcom poszczególne etapy inwestycji i terminy ich realizacji. W pierwszym etapie tj. w bieżącym roku odbędą się konsultacje społeczne i zostanie opublikowany raport, a następnie rozpoczną się półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami. W drugim etapie, tj. w 2019 r. zostanie oficjalnie wyznaczony docelowy obszar i zarezerwowany teren dla 2 wariantów lokalizacji CPK. Negocjacje z właścicielami gruntów mają toczyć się, aż do końca 2019 roku. W etapie trzecim, czyli w 2020 r. zapadnie ostateczna decyzja lokalizacyjna CPK i grunty stają się własnością Skarbu Państwa. Warto podkreślić, że zgodnie ze słowami Wilda, jeśli spółka celowa nie nabędzie gruntu, a będzie on znajdował się na wyznaczonej lokalizacji, to stanie się on własnością Skarbu Państwa i zostanie wykorzystany na inne cele. Wygląda więc na to, że jeśli strony nie dogadają się do 2020 r., to grunty staną się własnością Skarbu Państwa, co skutkować będzie koniecznością ich opuszczenia w terminie 120 dni. Za przymusową wyprowadzkę zostanie wypłacone odszkodowanie.

Spotkanie odbywało się w emocjonalnej atmosferze, co jest zrozumiałe, bo chodzi o los wielu ludzi mieszkających obecnie na terenach przewidzianych pod budowę CPK. Niezależnie jak ważna jest to inwestycja dla rządu i polskiej gospodarki, to nie można zapominać, że ma ona fizyczny wymiar dla osób, które będą zmuszone porzucić swoje miejsce zamieszkania i często zmienić swój styl życia. Wszyscy odpowiedzialni za projekt CPK, dziś i w przyszłości, powinni o tym stale pamiętać zwłaszcza, że obywatele z poczuciem krzywdy nigdy jeszcze nie przyczynili się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku jakiegokolwiek projektu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8db8f 2018-05-27 20:08   
gość_8db8f - Profil gość_8db8f
Sa lotniska powojskowe w Sochaczewie i Minsku Maz. prawie za darmo i napewno bez protestow.
gość_318db 2018-05-26 09:33   
gość_318db - Profil gość_318db
2,3 mld na wykup gruntów

@lysypiort76

Skoro wzrost wartości będzie wynikać z budowy CPL-u to mieszkańcom nie należy się ani złotówka (bo wzrost wartości wynika z inwestycji finansowanych przez ogół podatników). Inwestycje okołolotniskowe powinny współfinansować budowę.
kr777 2018-05-26 01:34   
kr777 - Profil kr777
@gość_39c5b jasne, ze bywa. Ale chyba udziela ci się megalomania skoro twierdzisz ze na potrzeby tego lotniska potrzeba aż tyle terenu. Ciekaw jestem kto ma zapewnić 50 milionów pasażerów i kilkukrotnie wyższe cargo niż obecnie WAW
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy